Back to top

Commissioners

State law dictates LAFCO composition. In Santa Clara County, LAFCO is composed of seven commissioners:

  • Two County Supervisors appointed by the Board of Supervisors
  • One Council Member from the City of San Jose appointed by the City Council
  • One Council Member from any of the other cities appointed by the Cities Selection Committee
  • Two Board Members from independent special districts – one appointed by the Santa Clara Valley Water District, one appointed by the Independent Special District Selection Committee
  • One Public Member appointed by the other members of the Commission

Alternate commissioners are appointed for each of the categories.

State law provides that LAFCO commissioners must exercise independent judgment and represent the interests of the public as a whole in furthering the purposes of LAFCO and not solely the interests of their appointing authority.

All correspondence to LAFCO should be sent to the LAFCO office:

LAFCO of Santa Clara County
777 North First Street, Suite 410
San Jose, CA 95112

Email: lafco@ceo.sccgov.org

Individual commissioners may be contacted using the information provided below.

Commissioners

Sergio Jimenez

Sergio Jimenez

Chairperson
City of San Jose Member

Phone: (408) 535-4902
Email: District2@sanjoseca.gov

First Appointed: January 2017
Current Term Expires: May 2020

Rob Rennie

Rob Rennie

Vice Chairperson
Cities Member

Phone: (408) 356-8534
Email: rrennie@losgatosca.gov

First Appointed: May 2016
Current Term Expires: May 2020

Susan Ellenberg

Susan Ellenberg

County Member

Phone: (408) 299-5040
Email: supervisor.ellenberg@bos.sccgov.org

First Appointed: January 2019
Current Term Expires: May 2022

S Hall

Sequoia Hall

Special Districts Member

Phone: (408) 224-7476
Email: district3@openspaceauthority.org

First Appointed: January 2013
Current Term Expires: May 2021

Linda J. LeZotte Linda J. LeZotte

Linda J. LeZotte

Special Districts Member

Phone: (408) 265-2600
Email: board@valleywater.org

First Appointed: January 2019
Current Term Expires: May 2023

Susan Vicklund Wilson

Susan Vicklund Wilson

Public Member

Phone: (408) 779-4888
Email: Susan@svwilsonlaw.com

First Appointed: June 1995
Current Term Expires: May 2023

Mike Wasserman

Mike Wasserman

County Member

Phone: (408) 299-5001
Email: Mike.Wasserman@bos.sccgov.org

First Appointed: December 2010
Current Term Expires: May 2022

Alternate Commissioners

Cindy Chavez

Cindy Chavez

Alternate County Member

Phone: (408) 299-5001
Email: cindy.chavez@bos.sccgov.org

First Appointed: August 2013
Current Term Expires: May 2021

Maya Esparza

Maya Esparza

Alternate City of San Jose Member

Phone: (408) 535-4907
Email: district7@sanjoseca.gov

First Appointed: January 2019
Current Term Expires: May 2020

Yoriko Kishimoto

Yoriko Kishimoto

Alternate Special Districts Member

Phone: (650) 323-5590
Email: ykishimoto@openspace.org

First Appointed: January 2013
Current Term Expires: May 2021

Russ Melton

Russ Melton

Alternate Cities Member

Phone: (650) 455-1163
Email: meltoncouncil@sunnyvale.ca.gov

First Appointed: February 2017
Current Term Expires: May 2020

Terry Trumbull

Terry Trumbull

Alternate Public Member

Phone: (650) 328-9081
Email: TerryT1011@aol.com

First Appointed: May 2003
Current Term Expires: May 2023